Darujte
zdravie

Alergológia

Alergologická kožná ambulancia v RYANT clinic.

V poslednom čase veľké množstvo ľudí trpí rôznymi druhmi alergií. Nie vždy sú alergie diagnostikované. Navonok sa prejavujú ako ekzémysvrbivé, šupinaté a začervenané ložiskávyrážky na koži, prípadne až ako žihľavka (urticaria), opuch alebo anafylaktický šok. Z týchto vonkajších prejavov si môžete všimnúť, že alergie buď len znepríjemňujú každodenný život, alebo vedú až k príznakom, ktoré život ohrozujú. Je preto dôležité vedieť, ktoré alergény tieto symptómy vyvolávajú a vyhýbať sa im.

Máte niektorý z týchto symptómov, ale neviete, aký alergén vám vadí? Našou špecializáciou sú kožné alergologické testy. Tie zistia precitlivenosť na chemické látky z domáceho a pracovného prostredia a až 20 najčastejších potravinových alergénov bežne sa objavujúcich v strednej Európe.

Vyšetrenie u nás, v RYANT clinic, znamená testovanie v príjemnom prostredí, aj v poobedňajších hodinách, prípadne v sobotu. Na testovanie vás objednáme vopred na presný čas, aby ste nemuseli strácať čas v čakárni

Zaoberáme sa predovšetkým kožnými alergickými prejavmi. Z toho dôvodu, ak trpíte inými alergickými reakciami ako kožnými, tak testy síce môžu odhaliť typ alergénu, ale pre ich liečenie budete musieť navštíviť inú, klasickú alergologickú ambulanciu.

Ako postupovať?

Prvým krokom je objednanie sa na vstupné vyšetrenie. To stojí 17 €. Počas tohto vyšetrenia sa porozprávate s lekárom o vašom probléme. Následne sa spoločne dohodneme na termíne testovania. Prípadne ak to situácia umožní (neberiete žiadne lieky ktoré by ovplyvnili výsledky testovania...) vieme vyriešit konzultáciu aj testovanie ihneď pri prvej návšteve.

V RYANT clinic robíme dva typy testovania na alergie, ktoré odhalia konkrétne typy alergénov:

  • Prvým typom je tzv. PRICK testovanie, alebo odborne intrakutánne testy. Tie odhaľujú alergie I. stupňa (potravinová neznášanlivosť).
  • Druhým typom je tzv. epikutánne testovanie odhaľujúce kontaktné (kožné) alergény.

Tieto testy sú bezbolestivé. Po zistení konkrétnych typov alergénov vám lekár odporučí vhodný typ liečby na lokálne alergické prejavy. Odhaleným alergénom, na ktoré ste citlivý, by ste sa potom, samozrejme, mali vyhýbať.

Kožná alergologická ambulancia

Výmenný lístok od vášho všeobecného lekára nepotrebujete, je však lepšie (nie nevyhnutné) doniesť si svoju zdravotnú dokumentáciu.

Viac informácií vrátane ceny za jednotlivé testovania nájdete na domovskej stránke RYANT clinic.

 

MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
O čom píšeme
článok / Apr 03 2017
Dôležitosť absolvovať preventívne prehliadky tkvie najmä v tom, že počas nich sa pacient dozvie pravdu o sv...
článok / Mar 12 2017
Vasektomia je kombináciou dvoch slov „vas“ z latinského vas deferens, čo znamená semenovod a „ektomia“...
článok / Feb 20 2017
Batoliace sa deti, bezsenné noci, neexistujúci sexuálny život, či neschopnosť predstaviť si seba samého ako...