Darujte
zdravie

Biopsia prostaty

Biopsia prostaty - vyšetrenie, ktoré zvýši vaše šance na včasnú a úspešnú liečbu

Biopsia prostaty je zákrok, pri ktorom sa odoberajú vzorky z tkaniva prostaty pod sonografickou kontrolou cez konečník. Vyšetrenie je indikované už pri podozrení na onkologické ochorenie prostaty. Je to jediná spoľahlivá metóda potvrdenia alebo vyvrátenia onkologického ochorenia. 

Kedy sa biopsia prostaty odporúča

Biopsiu prostaty sa indikuje v dvoch hlavných prípadoch:

● keď sa na základe výsledkov krvných testov zistí zvýšená hodnota PSA – teda  Prostata špecifického antigénu

● keď pri vyšetrení cez konečník (per rectum) sa pohmatom zistí čo i len suspektný nález na prostate (hrboľatosť, neostré okraje prostaty, tuhosť prostaty..)

Hoci pacient ešte nemusí pociťovať žiadne ťažkosti, včasná diagnostika jednoznačne zvyšuje šance na jeho úplné vyliečenie a plnohodnotný život. 

 

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Ako vyšetrenie prebieha

Vyšetrenie prebieha ambulantne. Pacienti ho hodnotia ako nepríjemné, ale nie bolestivé. Od nepríjemných pocitov uľaví lokálne znecitlivenie

 

Pred vyšetrením

Pred vyšetrením informujte lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate na lekársky predpis aj bez neho. Optimálne 2-3 dni pred vyšetrením by pacient už nemal užívať lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi (Anopyrin, Warfarin, Pradaxa, Trombex, Brilique).  Súčasne je štandardom v rámci prevencie infekčných komplikácií užívanie antibiotickej profylaxie pred biopsiou – to znamená, že pacient už deň pred vyšetrením začne užívať ATB (najčastejšie zo skupiny potencovaných penicilínov alebo flurochinolónov)

Ďalšou esenciálnou podmienkou je, aby bol konečník pred biopsiou dobre vyprázdnený. Na vyčistenie môžete použiť voľne dostupné glycerínové čípky. 

 

Priebeh vyšetrenia

Pri biopsii prostaty pacient leži na chrbáte alebo na boku, do konečníka sa zavedie ultrazvuková sonda. Po identifikovaní podozrivých tkanív sa cielene, pod kontrolou ultrazvuku odoberie potrebný počet vzoriek – ich počet závisí od objemu prostaty, eventuálne od prítomnosti potvrdeného podozrivého ložiska pri MR vyšetrení prostaty a pod.. (štandardne, teda najčastejšie  sa odoberá 12-14 vzoriek..).

Vzorky sa odoberajú tenkou ihlou, samotné vyšetrenie trvá asi 10 - 15 minút

 

Po zákroku

K bežným javom po zákroku patrí krv v stolici a dočasné krvácanie z konečníka. Môže sa objaviť aj krv v moči a ejakuláte. Tieto príznaky väčšinou do 24 hodín vymiznú. 

Dva až tri dni po biopsii odporúčame odpočinkový režim, vyhnite sa horúcim kúpeľom, fyzickej námahe a pohlavnému styku. Počas rekonvalescencie tiež odporúčame tiež zvýšiť príjem tekutín minimálne na tri litre tekutín denne. 

Ešte lepšia diagnostika a komfort vyšetrenia

Prioritnou snahou Kliniky Zdravia je zvyšovanie komfortu a diagnostických možností pre pacienta. Preto sme na urologickú kliniku zabezpečili špičkový sonografický prístroj od od dánskej spoločnosti BK Medical, ktorá sa špecializuje na aktívne zobrazovacie medicínske prístroje. 

Prístroj BK Specto využíva patentovanú technológiu s navádzaním bioptickej ihly (ihla, ktorou sa odoberá tkanivo) pod uhlom. Biopsia je vykonávaná s ohľadom na pacienta, pohyby rektálnej sondy sú redukované na nevyhnutné minimum. Tým znižujeme riziko traumatických poškodení. Na presnejšie cielenie problematických lézií, z ktorých je potrebné odobrať vzorku prístroj využíva špeciálne algoritmy, čo v kombinácii s lepším zobrazením prispieva k lepšiemu zachyteniu ochorenia aj v skorších fázach a tým k pravdepodobnosti úplného vyliečenia. 

Doprajte si najvyššie možné pohodlie a absolvujte biopsiu prostaty v našej urologickej ambulancii. Samozrejmosťou je objednanie na presný čas, príjemné prostredie, špičkový personál a diskrétnosť.  

Cenník
Urológia vyšetrenia a zákroky  cena
Urologické vyšetrenia  
Vyšetrenie / konzultácia  33€
Kontrola po vyšetrení 17€
Sonografické vyšetrenie 30€
Spermiogram 20€
Synechyolýza (stiahnutie prirastenej predkožky) 30€
Potrebné laboratórne vyšetrenia (robia sa len pri niektorých indikáciách) 20€ - 80€
Video-cystoskopia 180€
Záznam cystoskopického vyšetrenia na USB 20€
Biopsia prostaty 300€
FSWT ošetrenie fokusovanou rázovou vlnou STORZ  
Erektilná dysfunkcia (balík 6 ošetrení)  900€
Zakrivenie penisu IPP (balík 4 ošetrení) 600€
Chronická bolesť panvového dna  CPPS (balík 4 ošetrení) 600€
* druhý a ďalší balík ošetrenia rázovou vlnou  20% zľava
Urologické zákroky  
Vazektómia (zneplodnenie) 490€
Cirkumcízia (obriezka) 390€
Frenulotomia (operácia uzdičky) 190€
Kontrola po zákroku v cene zákroku

* v cene vyšetrenia je objednanie na konkrétny čas

** FSWT ošetrenia rázovou vlnou je možné platiť po každom ošetrení 150 EUR, nieje nutné zakúpiť celý balík naraz. 

***cenník platný od 1.2.2023    

OC DAPA
Prielohy 8430
010 07 Žilina - Solinky


urolog@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. PETER BLAŠKO, MPH urológ špecialista

Po skončení Lekárskej Fakulty UK v Bratislave v máji 2003 som ako mladý lekár nastúpil na urologické oddelenie FNsP Trenčín, kde som pôsobil až do júna 2005. Od júla 2005 až dodnes pracujem aj na urologickom oddelení FNsP Žilina, v roku 2008 som získal atestáciu v odbore urológia. Od roku 2016 pôsobím ako súkromný, nezmluvný urológ aj na "viac odborovej" Klinike Zdravia v Žiline.
Na mojom domácom, koncovom urologickom pracovisku pravidelne vykonávam otvorené urologické operácie, ako aj komplikované endoskopické a perkutánne výkony. Okrem urológie mi je dlhodobo blízka aj téma Andrológie (problematika starnúceho muža).

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.urologicka-klinika.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / Nov 17 2022
Močová sústava je na prvý pohľad tak trochu prehliadanou súčasťou nášho organizmu. Ozajstnú pozornosť jej v...
článok / Nov 09 2021
Uzdička (frenulum) je kožná riasa, ktorá spája predkožku so žaluďom. Sústreďuje sa v nej veľké množstvo ner...
článok / Nov 04 2020
Ťažkosti s erekciou trápia celosvetovo milióny mužov. Už dávno neplatí, že postihujú len staršie ročníky, v...