Darujte
zdravie

Ako prebieha Vazektómia

Vazektómia - operácia semenovodov

Vazektómiu  u mužov vykonávame aj u nás na Klinike Zdravia. Aby ste si vedeli urobiť predstavu čo zákrok obnáša a prečo ho naši klienti podstupujú, pripravili sme pre vás nasledovné zhrnutie všetkých dôležitých informácií. 

Vazektómia je urologický zákrok, ktorý smeruje k neplodnosti, čiže sterilizácii, muža. Je to antikoncepčná metóda pre mužov trvalého charakteru. Pri vazektómii sa prerušia oba semenovody v dĺžke približne 15 mm. Tento lokálny zákrok zabraňuje transportu spermií do ejakulátu. Pri tomto zásahu teda nedochádza k zastaveniu produkcie spermií, ani k odstráneniu pohlavných žliaz, len  k absencii spermií v ejakuláte. Vizuálne ani množstvom sa však  ejakulát nijako nezmení. Ejakulát obsahuje len približne 2-3% spermií, zvyšok tvorí tekutina tvoriaca sa v semenných mechúrikoch a v prostate. Na pohľad teda nie je možné zistiť, či v ňom sú spermie, alebo nie, a teda ani to, či muž vazektómiu podstúpil. Semenníky naďalej spermie produkujú, nie sú však vypudené pri ejakulácii, ale reabsorbujú sa v tele (tomuto procesu podliehajú aj ostatné spermie bez ohľadu na to, či muž podstúpil vazektómiu).

Vazektómia - operácia v celkovej anestéze

Kto môže podstúpiť vazektómiu, vekové obmedzenia

Na Slovensku vazektómiu môže podstúpiť každý muž nad osemnásť rokov. V našich susediacich krajinách je to o niečo komplikovanejšie. V Českej republike páni prechádzajú schvaľovacou komisiou, ktorá sterilizáciu neschváli, ak sú slobodní, či bezdetní. 

U nás je pacient pred zákrokom poučený o postupe, rizikách, nezvratnosti zákroku. Lekári zisťujú aj či je muž ženatý, koľko má detí a upozorňujú na rôzne životné situácie, ktoré môžu nastať. Ak je aj po týchto upozorneniach muž rozhodnutý, podpíše žiadosť o vykonanie a informovaný súhlas so zákrokom. Zákrok sa vykonáva až po uplynutí 30 dní od podpisu, čo je zákonná doba, počas ktorej si to pacient ešte môže rozmyslieť.

Ako prebieha zákrok?

Vazektómia je jednoduchý takmer bezbolestný zákrok. Robí sa v lokálnej alebo celkovej anestéze, trvá približne 45 minút vrátane prípravy a nevyžaduje si práceneschopnosť. Mužom dokonca neostáva žiadna, alebo len málo viditeľná, jazva.

Výkon prebieha vo väčšine prípadoch v lokálnej anestézii, teda nie sú potrebné žiadne špeciálne úkony, či predoperačné vyšetrenia. Pred zásahom je možné jesť i piť, jediným obmedzením je alkohol a lieky na riedenie krvi, ktoré predlžujú krvácanie. Pacient počas celej operácie môže komunikovať s lekárom. V prípade záujmu ponúkame aj možnosť absolvovať zákrok v celkovej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie, ktorá si vyžaduje predoperačné vyšetrenie. Túto možnosť preferujú pacianti so slabšou povahou ktorým by operácia v intímnych miestach počas plného vedomia nerobila dobre. Ako prebieha u nás vazektómia v celkovej anestézii sa dočítate TU

Ako teda zákrok prebieha? Najprv sa semenníky a miešok vydezinfikujú, ak je to potrebné aj oholia. Následne sa dotykom ruky nahmatajú semenovody a vpichne lokálne anestetikum. Lekár potom spraví jeden alebo dva rezy do miešku. Týmto otvorom vypreparuje obe semenovodné trubice tak, aby neprerušil zásobenie semenníka krvou. Semenovod na dvoch miestach pretne a podviaže nevstrebateľným materiálom. Zároveň odstráni kúsky semenovodov (cca 1,5 cm), ktoré sa posielajú na histologické vyšetrenie, kde sa potvrdzuje úspešnosť zákroku. Ranka sa zašije vstrebateľnými alebo nevstrebateľnuými stehmi a pacient môže ísť domov.

Ilustrované video ako prebieha vazektómia si môžete pozrieť TU:

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Rekonvalescencia po vazektómii

Rekonvalescencia po vazektómii nie je dlhá. Miešok môže byť po zákroku ešte približne 1-2 hodiny otupený vplyvom lokálneho anestetika. Nepríjemné pocity možno eliminovať prikladaním studených zábalov, či nosením priliehavého oblečenia. Niekoľko dní po zákroku môže byť viditeľný mierny opuch. Do práce je možné vrátiť sa aj hneď po operácii. Mali by ste sa však vyhýbať zdvíhaniu ťažkých bremien resp. inej fyzicky náročnej aktivite.

Vazektómia a jej riziká

Riziká vazektómie sú určite omnoho nižšie ako pri sterilizácii ženy. Zákrok je to jednoduchší, rýchlejší, menej bolestivý. Medzi zdravotné riziká patrí krvácanie, čo sa prejaví ružovým zafarbením ejakulátu, vytvorenie krvnej zrazeniny v mieste rezu alebo zápal semenníkov, ktorý je zvyčajne spätý s horúčkou a vyžaduje si antibiotiká. Veľmi ojedinelým rizikom je opätovné spontánne spojenie semenovodov a ich spriechodnenie (pravdepodobnosť je len 0,15%), či možnosť zdvojeného semenovodu (asi 1 z 1000 mužov), preto sa sterilita potvrdí lekárom na kontrole po zákroku.

Pohlavný život po vazektómii

Mnohí muži majú strach z toho, že po vazektómii utrpí ich mužnosť. Na erekciu, libido, hladinu hormónov a teda ani na pohlavný život však tento zákrok nemá žiaden vplyv.

Muž môže sexuálne žiť už 2 týždne po zákroku. Vtedy však ešte nie je sterilný, keďže teoreticky sa v pohlavných cestách ešte stále môžu nachádzať spermie schopné oplodniť partnerku. Po vazektómii je potrebných aspoň 10-15 ejakulácií na to, aby sa vývodné semenné cesty zbavili skôr vytvorených spermií. Tehotenstvu hneď po vazektómii je teda nutné zabrániť inými antikoncepčnými metódami. Aj kvôli tomuto sa neskôr, cca po 1 mesiaci robia kontrolné spermiogramy. V ejakuláte už nie sú obsiahnuté žiadne spermie. Následne ste považovaný za sterilného.

Cenník
Urológia vyšetrenia a zákroky  cena
Urologické vyšetrenia  
Vyšetrenie / konzultácia  39€
Kontrola po vyšetrení 24€
Preventívna urologická prehliadka pacient do 40 rokov (kompletná cena vrátane sona) 66€
Preventívna urologická prehliadka pacient nad 40 rokov (kompletná cena vrátane sona, odberov a laboratórnych vyšetrení) 119€
Sonografické vyšetrenie 33€
Spermiogram 20€
Synechyolýza (stiahnutie prirastenej predkožky) 30€
Potrebné laboratórne vyšetrenia (robia sa len pri niektorých indikáciách) 20€ - 95€
Video-cystoskopia 180€
Záznam cystoskopického vyšetrenia na USB 20€
FSWT ošetrenie fokusovanou rázovou vlnou STORZ  
Erektilná dysfunkcia (balík 6 ošetrení)  900€
Zakrivenie penisu IPP (balík 4 ošetrení) 600€
Chronická bolesť panvového dna  CPPS (balík 4 ošetrení) 600€
* druhý a ďalší balík ošetrenia rázovou vlnou  20% zľava
Urologické zákroky  
Vazektómia (zneplodnenie) v lokálnej anestéze 490€
Vazektómia (zneplodnenie) v celkovej anestéze - jednodňová chirurgia 980€
Cirkumcízia (obriezka) v lokálnej anestéze 390€
Cirkumcízia (obriezka) v celkovej anestéze - jednodňová chirurgia 880€
Frenulotomia v lokálnej anestéze (operácia uzdičky) 190€
Operácia Varikokély v kvalitnej celkovej anestézii 1190€
Operácia Hydrokély v kvalitnej celkovej anestézii 980€
Kontrola po zákroku v cene zákroku

* v cene vyšetrenia je objednanie na konkrétny čas

** FSWT ošetrenia rázovou vlnou je možné platiť po každom ošetrení 150 EUR, nieje nutné zakúpiť celý balík naraz. 

***cenník platný od 1.2.2024  

OC Tambor
Prielohy 8430
010 07 Žilina - Solinky


[email protected]
+421 950 526 846
MUDr. PETER BLAŠKO, MPH urológ špecialista

Po skončení Lekárskej Fakulty UK v Bratislave v máji 2003 som ako mladý lekár nastúpil na urologické oddelenie FNsP Trenčín, kde som pôsobil až do júna 2005. Od júla 2005 až dodnes pracujem aj na urologickom oddelení FNsP Žilina, v roku 2008 som získal atestáciu v odbore urológia. Od roku 2016 pôsobím ako súkromný, nezmluvný urológ aj na "viac odborovej" Klinike Zdravia v Žiline.
Na mojom domácom, koncovom urologickom pracovisku pravidelne vykonávam otvorené urologické operácie, ako aj komplikované endoskopické a perkutánne výkony. Okrem urológie mi je dlhodobo blízka aj téma Andrológie (problematika starnúceho muža).

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
O čom píšeme
článok / Mar 06 2024
Krátka uzdička penisu je pomerne bežný problém, ktorý môže mať negatívny vplyv na sexuálny život muža. Prej...
článok / Nov 17 2022
Močová sústava je na prvý pohľad tak trochu prehliadanou súčasťou nášho organizmu. Ozajstnú pozornosť jej v...
článok / Nov 09 2021
Uzdička (frenulum) je kožná riasa, ktorá spája predkožku so žaluďom. Sústreďuje sa v nej veľké množstvo ner...