Darujte
zdravie

Obriezka u mužov

Čo to je obriezka

Obriezku penisu u mužov vykonávame aj u nás na Klinike Zdravia. Aby ste si vedeli urobiť predstavu čo zákrok obnáša a prečo ho naši klienti podstupujú pripravili sme pre vás nasledovné zhrnutie všetkých dôležitých informácií. 

Mužská obriezka alebo obriezka penisu (lat. cirkumcízia) je chirurgické odstránenie predkožky penisu. Predkožka je zaťahovací záhyb kože, ktorý pokrýva celý žaluď. 

Mužská obriezka a jej história

Z historického hľadiska ide o jednu z najstarších operácii, nakoľko sa z náboženských dôvodov vykonáva už niekoľko tisícročí. Existuje dokonca až viac ako 80 operačných postupov závisiacich od jednotlivých kultúr, kultov, náboženstva, či rituálov, ako muža o predkožku pripraviť.

AKO PREBIEHA OBRIEZKA ?

Dospelí pacienti si väčšinou vyberajú lokálnu anestéziu, kvôli jej menším nárokom na prípravu pred zákrokom a menšej záťaži na organizmus, ktorú každá celková anestézia prináša. Pri lokálnej anestézii sa vpichuje anestetikum na optimálne miesto podania – oblasť koreňa penisu.  Ambulantný zákrok je časovo aj finančne výhodný, nakoľko nie je potrebné predoperačné vyšetrenie, ani žiadna špeciálna príprava.

V deň zákroku môžete jesť i piť, jedinou výnimkou je alkohol. Tomu by ste sa mali vyhnúť deň pred zákrokom, v deň operácie a aj deň po zákroku, pretože spôsobuje komplikácie, medzi ktoré patrí nevoľnosť, či zvýšené krvácanie. Ambulantný zákrok trvá približne 45 minút vrátane prípravy.

Celková anestézia je vhodná pre pacientov s citlivejšou povahou, ktorým by operácia v intímnych miestach pri plnom vedomí nerobila dobre alebo ak majú strach napríklad z ihiel.  V celkovej anestézii je zákrok úplne komfortný, nič nevnímate a necítite. Uspíme vás, a vy sa zobudíte už po zákroku v jednej z naších komfortných dospávacích izieb a približne po 2 hodinách odchádzate domov.  Operáciu obriezky v celkovej anestézii vykonávame v našej urologickej jednodňovej chirurgii. Pozrite sa ako to u nás na jednodňovke vyzerá TU.

Priebeh operácie

Samotný priebeh zákroku je rovnaký, po prípravných úkonoch znecitlivenia alebo uspatia, lekár odstráni predkožku a zašije ranu šícím materiálom. Podľa potreby sa zavedie nevstrebateľný prípadne vstrebateľný steh, záleží na konkrétnej situácii, keďže každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

 

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Čo robiť po operácii alebo rekonvalescencia po obriezke.

Po zákroku môžete ísť domov. Po príchode domov je vhodný oddychový režim. Ranu by ste si mali ešte niekoľko dní (cca 5- 7) po zákroku ošetrovať rumančekovým obkladom a prekrývať čistou gázou. Lieky na tlmenie bolesti je možné užívať podľa potreby od prvého dňa, väčšinou však vôbec nie sú nutné.

Hojenie rany po obriezke

Počas hojenia rany nie je vhodný dlhší pobyt vo vode (kúpanie sa vo vani, plávanie). Kúpeľ totiž môže spôsobiť zápal rany, predčasné uvoľnenie stehov, rozpadnutie rany a pod. Naopak krátke sprchovanie je bezproblémové. Neodporúča sa ani saunovanie, namáhavý šport, akým je napr. futbal, bicyklovanie, či fitnes cvičenie. K zhojeniu dochádza približne po cca 7- 10 dňoch kedy sa tiež vyberajú stehy, pokiaľ je použitý nevstrebateľný šicí materiál.

Obriezka a možné problémy

Ťažkosti po obriezke sú zriedkavé a nespôsobujú väčšie obmedzenie. Na druhý deň môže dôjsť k miernemu opuchu, hematómu (krvnej podliatine). Počas nočného spánku, kedy má muž spontánnu erekciu, sa môže objaviť pocit bolesti a mierne krvácanie v dôsledku napnutia rany a stehov, zvyčajne v oblasti uzdičky. Pri krvácaní postačí toto miesto kompresívne rukou stlačiť pomocou čistej gázy.

Sex/pohlavný styk po obriezke

Počas hojenia rany sa odporúča sexuálna abstinencia. Až keď sú všetky stehy vstrebané a uvoľnené je možný pohlavný styk. Tento proces zvykne trvať cca 2-3 týždne.

Obriezka však nemá negatívny vplyv na erekciu, ani na pohlavný styk. Naopak veľa mužov, aj ich partneriek po zákroku vyjadruje väčšiu spokojnosť.

Kontraindikácie obriezky

Tento zákrok nie je možné podstúpiť, pokiaľ muž trpí poruchou krvnej zrážanlivosti, neliečenou epilepsiou, či neznášanlivosťou lokálnych anestetík.

Najčastejšie Otázky ohľadom obriezky

Bolí obriezka?

Akokoľvek hrôzostrašne vykonanie zákroku znie, či vyzerá, nie je významne bolestivé. Prebieha v lokálnej anestéze a vykonáva sa väčšinou len ambulantne (len u detí v celkovej anestéze v lôžkovom zariadení).

Počas prípravy sa operačné miesto znecitlivie lokálnym anestetikom. To sa aplikuje injekčne do oblasti predkožky penisu a zabezpečuje bezbolestný priebeh operácie.

Môžem dostať pohlavnú chorobu, keď mám obriezku?

Áno, ale riziko je podľa štúdií významne nižšie ako u neobrezaných mužov.

Ako vyzerá penis bezprostredne po obriezke?

Obriezka foto RYANT clinicFotka obriezka po zákroku

Aký je rozdiel medzi čiastočnou a úplnou obriezkou?

Pri obriezke sa hovorí o jej dvoch typoch – obriezke čiastočnej a úplnej. Pri čiastočnej (záchovnej) obriezke sa odstraňuje len časť predkožky, takže žaluď zostáva odkrytý len z časti. Tento typ zákroku sa vykonáva, ak to umožnia anatomické pomery. Pri kompletnej (úplnej) obriezke sa odstraňuje celá predkožka a teda žaluď zostáva celý odhalený. Vyhovujúci typ obriezky by ste mali prekonzultovať s lekárom keďže každý typ má svoje prednosti.

Ak ste rozhodnutí budeme radi, ak sa s dôverou obrátite na Kliniku Zdravia v Žiline.

Ak potrebujete dodatočné informácie prečítajte naše blogy na spodku tejto stránky.

Cenník
Urológia vyšetrenia a zákroky  cena
Urologické vyšetrenia  
Vyšetrenie / konzultácia  39€
Kontrola po vyšetrení 24€
Preventívna urologická prehliadka pacient do 40 rokov (kompletná cena vrátane sona) 66€
Preventívna urologická prehliadka pacient nad 40 rokov (kompletná cena vrátane sona, odberov a laboratórnych vyšetrení) 119€
Sonografické vyšetrenie 33€
Spermiogram 20€
Synechyolýza (stiahnutie prirastenej predkožky) 30€
Potrebné laboratórne vyšetrenia (robia sa len pri niektorých indikáciách) 20€ - 95€
Video-cystoskopia 180€
Záznam cystoskopického vyšetrenia na USB 20€
FSWT ošetrenie fokusovanou rázovou vlnou STORZ  
Erektilná dysfunkcia (balík 6 ošetrení)  900€
Zakrivenie penisu IPP (balík 4 ošetrení) 600€
Chronická bolesť panvového dna  CPPS (balík 4 ošetrení) 600€
* druhý a ďalší balík ošetrenia rázovou vlnou  20% zľava
Urologické zákroky  
Vazektómia (zneplodnenie) v lokálnej anestéze 490€
Vazektómia (zneplodnenie) v celkovej anestéze - jednodňová chirurgia 980€
Cirkumcízia (obriezka) v lokálnej anestéze 390€
Cirkumcízia (obriezka) v celkovej anestéze - jednodňová chirurgia 880€
Frenulotomia v lokálnej anestéze (operácia uzdičky) 190€
Operácia Varikokély v kvalitnej celkovej anestézii 1190€
Operácia Hydrokély v kvalitnej celkovej anestézii 980€
Kontrola po zákroku v cene zákroku

* v cene vyšetrenia je objednanie na konkrétny čas

** FSWT ošetrenia rázovou vlnou je možné platiť po každom ošetrení 150 EUR, nieje nutné zakúpiť celý balík naraz. 

***cenník platný od 1.2.2024  

OC DAPA
Prielohy 8430
010 07 Žilina - Solinky


urolog@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. PETER BLAŠKO, MPH urológ špecialista

Po skončení Lekárskej Fakulty UK v Bratislave v máji 2003 som ako mladý lekár nastúpil na urologické oddelenie FNsP Trenčín, kde som pôsobil až do júna 2005. Od júla 2005 až dodnes pracujem aj na urologickom oddelení FNsP Žilina, v roku 2008 som získal atestáciu v odbore urológia. Od roku 2016 pôsobím ako súkromný, nezmluvný urológ aj na "viac odborovej" Klinike Zdravia v Žiline.
Na mojom domácom, koncovom urologickom pracovisku pravidelne vykonávam otvorené urologické operácie, ako aj komplikované endoskopické a perkutánne výkony. Okrem urológie mi je dlhodobo blízka aj téma Andrológie (problematika starnúceho muža).

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.urologicka-klinika.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / Mar 06 2024
Krátka uzdička penisu je pomerne bežný problém, ktorý môže mať negatívny vplyv na sexuálny život muža. Prej...
článok / Nov 17 2022
Močová sústava je na prvý pohľad tak trochu prehliadanou súčasťou nášho organizmu. Ozajstnú pozornosť jej v...
článok / Nov 09 2021
Uzdička (frenulum) je kožná riasa, ktorá spája predkožku so žaluďom. Sústreďuje sa v nej veľké množstvo ner...