Darujte
zdravie

Obriezka u mužov

Čo to je obriezka

Obriezku penisu u mužov vykonávame aj u nás na Klinike Zdravia. Aby ste si vedeli urobiť predstavu čo zákrok obnáša a prečo ho naši klienti podstupujú pripravili sme pre vás nasledovné zhrnutie všetkých dôležitých informácií. 

Mužská obriezka alebo obriezka penisu (lat. cirkumcízia) je chirurgické odstránenie predkožky penisu. Predkožka je zaťahovací záhyb kože, ktorý pokrýva celý žaluď. 

Mužská obriezka a jej história

Z historického hľadiska ide o jednu z najstarších operácii, nakoľko sa z náboženských dôvodov vykonáva už niekoľko tisícročí. Existuje dokonca až viac ako 80 operačných postupov závisiacich od jednotlivých kultúr, kultov, náboženstva, či rituálov, ako muža o predkožku pripraviť.

Operácia obriezky sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestéze.

Celková anestézia sa odporúča najmä pri deťoch, nakoľko hrozí že pri lokálnom umŕtvení by nemuseli dostatočne „spolupracovať“ . V prípade celkovej anestézie je tento zákrok vhodný pre jednodňovú chirurgiu, alebo sa vykonáva formou hospitalizácie v nemocničnom zariadení. Pred celkovou anestéziou je nutné predoperačné vyšetrenie.

Dospelí si väčšinou vyberajú lokálnu anestéziu, kvôli jej menším nárokom na organizmus. Medzi výhody tohto typu anestézie patrí aj menšie zahltenie tela chemikáliami resp. lepšia stabilita životných funkcií. Zaniká pri nej nutnosť zabezpečiť dýchacie cesty a z toho plynúce riziká. Pri lokálnej anestézii sa vpichuje anestetikum na optimálne miesto podania – oblasť koreňa penisu.  

Ako prebieha obriezka v lokálnej anestéze?

Ambulantný zákrok je výhodný, nakoľko nie je potrebné predoperačné vyšetrenie, ani žiadna špeciálna príprava.

V deň zákroku môžete jesť i piť, jedinou výnimkou je alkohol. Tomu by ste sa mali vyhnúť deň pred zákrokom, v deň operácie a aj deň po zákroku, pretože spôsobuje komplikácie, medzi ktoré patrí nevoľnosť, či zvýšené krvácanie. Ambulantný zákrok trvá približne 45 minút vrátane prípravy.

Priebeh operácie

Po prípravných úkonoch znecitlivenia, lekár odstráni predkožku a zašije ranu šícím materiálom. Podľa potreby sa zavedie nevstrebateľný prípadne vstrebateľný steh, záleží na dohode medzi lekárom a pacientom, keďže každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

 

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Čo robiť po operácii alebo rekonvalescencia po obriezke.

Po zákroku môžete ísť domov. Po príchode domov je vhodný oddychový režim. Ranu by ste si mali ešte niekoľko dní (cca 5- 7) po zákroku ošetrovať rumančekovým obkladom a prekrývať čistou gázou. Lieky na tlmenie bolesti je možné užívať podľa potreby od prvého dňa, väčšinou však vôbec nie sú nutné.

Hojenie rany po obriezke

Počas hojenia rany nie je vhodný dlhší pobyt vo vode (kúpanie sa vo vani, plávanie). Kúpeľ totiž môže spôsobiť zápal rany, predčasné uvoľnenie stehov, rozpadnutie rany a pod. Naopak krátke sprchovanie je bezproblémové. Neodporúča sa ani saunovanie, namáhavý šport, akým je napr. futbal, bicyklovanie, či fitnes cvičenie. K zhojeniu dochádza približne po 7- 10 dňoch kedy sa tiež vyberajú stehy, pokiaľ je použitý nevstrebateľný šicí materiál.

Obriezka a možné problémy

Ťažkosti po obriezke sú zriedkavé a nespôsobujú väčšie obmedzenie. Na druhý deň môže dôjsť k miernemu opuchu, hematómu (krvnej podliatine). Počas nočného spánku, kedy má muž spontánnu erekciu, sa môže objaviť pocit bolesti a mierne krvácanie v dôsledku napnutia rany a stehov, zvyčajne v oblasti uzdičky. Pri krvácaní postačí toto miesto kompresívne rukou stlačiť pomocou čistej gázy.

Sex/pohlavný styk po obriezke

Počas hojenia rany sa odporúča sexuálna abstinencia. Až keď sú všetky stehy vstrebané a uvoľnené je možný pohlavný styk. Tento proces zvykne trvať cca 2-3 týždne.

Obriezka však nemá negatívny vplyv na erekciu, ani na pohlavný styk. Naopak veľa mužov, aj ich partneriek po zákroku vyjadruje väčšiu spokojnosť.

Kontraindikácie obriezky

Tento zákrok nie je možné podstúpiť, pokiaľ muž trpí poruchou krvnej zrážanlivosti, neliečenou epilepsiou, či neznášanlivosťou lokálnych anestetík.

Najčastejšie Otázky ohľadom obriezky

Bolí obriezka?

Akokoľvek hrôzostrašne vykonanie zákroku znie, či vyzerá, nie je významne bolestivé. Prebieha v lokálnej anestéze a vykonáva sa väčšinou len ambulantne (len u detí v celkovej anestéze v lôžkovom zariadení).

Počas prípravy sa operačné miesto znecitlivie lokálnym anestetikom. To sa aplikuje injekčne do oblasti predkožky penisu a zabezpečuje bezbolestný priebeh operácie.

Môžem dostať pohlavnú chorobu, keď mám obriezku?

Áno, ale riziko je podľa štúdií významne nižšie ako u neobrezaných mužov.

Ako vyzerá penis bezprostredne po obriezke?

Obriezka foto RYANT clinicFotka obriezka po zákroku

Aký je rozdiel medzi čiastočnou a úplnou obriezkou?

Pri obriezke sa hovorí o jej dvoch typoch – obriezke čiastočnej a úplnej. Pri čiastočnej (záchovnej) obriezke sa odstraňuje len časť predkožky, takže žaluď zostáva odkrytý len z časti. Tento typ zákroku sa vykonáva, ak to umožnia anatomické pomery. Pri kompletnej (úplnej) obriezke sa odstraňuje celá predkožka a teda žaluď zostáva celý odhalený. Vyhovujúci typ obriezky by ste mali prekonzultovať s lekárom keďže každý typ má svoje prednosti.

Ak ste rozhodnutí budeme radi, ak sa s dôverou obrátite na Kliniku Zdravia v Žiline.

Ak potrebujete dodatočné informácie prečítajte naše blogy na spodku tejto stránky.

Cenník
Urológia vyšetrenia a zákroky  cena
Urologické vyšetrenia  
Vyšetrenie / konzultácia  30€
Kontrola po vyšetrení 15€
Sonografické vyšetrenie 25€
Spermiogram 20€
Potrebné laboratórne vyšetrenia (robia sa len pri niektorých indikáciách) 20€ - 60€
FSWT ošetrenie fokusovanou rázovou vlnou STORZ  
Erektilná dysfunkcia (balík 6 ošetrení) 900€
Zakrivenie penisu IPP (balík 4 ošetrení) 600€
Chronická bolesť panvového dna  CPPS (balík 4 ošetrení) 600€
Urologické zákroky  
Vazektómia (zneplodnenie) 380€
Cirkumcízia (obriezka) 330€
Frenulotomia (operácia uzdičky) 160€
Kontrola po zákroku v cene zákroku
* v cene vyšetrenia je objednanie na konkrétny čas    
OC DAPA
Prielohy 8430
010 07 Žilina - Solinky


urolog@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. PETER BLAŠKO urológ špecialista

Som atestovaný lekár so špecializáciou urológ. Po skončení Lekárskej Fakulty UK v Bratislave v máji 2003 som nastúpil na Urologické oddelenie FNsP Trenčín a neskôr do FNsP Žilina. Počas mojej 17 ročnej urologickej praxe sa zúčastňujem domácich aj zahraničných kongresov a stáží v rámci Európskej Urologickej Asociácie. Pravidelne vykonávam urologické operácie aj komplikovanejšie endoskopické a perkutánne výkony. Okrem urológie sa venujem aj andrológii (problematike starnúceho muža) a oblasti reprodukčnej medicíny.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.urologicka-klinika.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / Nov 04 2020
Ťažkosti s erekciou trápia celosvetovo milióny mužov. Už dávno neplatí, že postihujú len staršie ročníky, v...
článok / Júl 30 2020
Téma erektilnej dysfunkcie býva v spoločnosti tabu, pričom celosvetovo trápi milióny mužov v rôznom veku. N...
článok / Júl 30 2020
Táto téma sa začína objavovať v rôznych diskusných fórach a poradniach, preto sa na tento problém pozrieme ...