Darujte
zdravie
článok / Mar 12 2017

Vasektomia nieje kastrácia !

Vasektomia je kombináciou dvoch slov „vas“ z latinského vas deferens, čo znamená semenovod a „ektomia“, ktorého definícia je vybratie, vyrezanie lekárom. Z pôvodu tohto slova vyplýva, že sa jedná o vyrezanie semenovodu. Semenovod sa však nevyberá celý, len jeho časť a zvyšok sa podviaže nevstrebateľným šicím materiálom. Cez semenovod teda už neprejdú žiadne spermie do ejakulátu, ale sú hromadené v semenníkoch, kde ich telo opäť absorbuje. Keď teda spomíname vazektómiu, hovoríme o trvalom spôsobe kontroly plodnosti. Po zákroku sa muž stáva neplodným bez toho, aby sa odstránili, či poškodili pohlavné žľazy.

Vazektómia vs kastrácia

U mužov (nielen) na Slovensku však tento zákrok vazektómie vyvoláva veľké obavy. Prečo? Muži majú už od prírody väčší strach z lekárov a lekárskych výkonov. Páni sa boja bolesti, ovplyvnenia sexuálnych výkonov a zníženia hladiny testosterónu. Tieto obavy sú ale úplne neopodstatnené. Zákrok, pri ktorom sa vykonáva vazektómia, trvá len okolo 30 minút, počas ktorých je mužom podaná lokálna anestézia a tak bolesť necítia. Vazektómiou muž neprichádza o erekciu, ani o ejakuláciu a telo aj naďalej tvorí pohlavné hormóny. Chuť na sex sa teda nezmení. Tento strach a neopodstatnené obavy však môžu plynúť aj z častej zámeny pojmov vazektómia a kastrácia, medzi ktorými je obrovský rozdiel. Kastrácia je oveľa invazívnejší zákrok do mužského organizmu, pretože pri nej prichádza muž o celé semenníky a teda i o pohlavné žľazy. To znamená, že telo už viac neprodukuje pohlavné hormóny, a tak sa stráca aj chuť na sex a tiež stráca charakteristické mužské črty.

Čo na to partnerka?

Nejeden príslušník mužského pohlavia sa obáva aj reakcie partnerky. Tá to však, pokiaľ jej o tomto zákroku sám nepoviete, ani nemusí zistiť. Sex bude rovnaký ako pred zákrokom. Jediné, čo bude absentovať sú spermie v ejakuláte. To však ani vy, ani vaša partnerka nijako nepocítite. Spermie tvoria len 2-3% ejakulátu, čo je  veľmi malé, okom nepozorovateľné množstvo. Zvyšok ejakulátu tvorí tekutina , ktorá sa tvorí v semenných mechúrikoch a v prostate.

Muži sa často zdráhajú podstúpiť tento zákrok aj kvôli jeho nezvratnosti. Aj pre týchto nerozhodných existuje riešenie dočasná vazektómia.

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Feb 18 2017
Rozhodujete sa, či podstúpiť alebo nepodstúpiť obriezku a jedným z vašich kritérií je i to, ...
článok / Apr 03 2017
Dôležitosť absolvovať preventívne prehliadky tkvie najmä v tom, že počas nich sa pacient dozvie pravdu o sv...
článok / Feb 15 2017
Rekonvalescencia po obriezke Hneď po operácii obriezky vám lekár dá odporúčania na liečbu po obriezke, kto...
článok / Feb 17 2017
Dospelí muži sa obriezky väčšinou boja, pretože predpokladajú, že im obnaženie žaluďa zníži kvalitu sexuáln...