Darujte
zdravie

Obriezka pre a proti

Prečo muži volia obriezku?

Náboženstvo - najmä obriezka u malých chlapcov

Väčšina kultúrnych a náboženských obriezok sa vykonáva u chlapcov ešte v ich útlom detskom veku. Cirkumcízia je bežnou súčasťou židovských komunít, tiež sa vykonáva v mnohých afrických kmeňoch.

Zdravotné hľadisko

Ďalším dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre obriezku, je jej zdravotné hľadisko. Najznámejšou diagnózou, kvôli ktorej sa pacienti podrobujú tomuto zákroku, je fimóza. To je stav, kedy predkožku nemožno pretiahnuť cez žaluď, pretože je zúžená. Zúženie predkožky môže spôsobovať ťažkosti pri močení a hlavne počas erekcie.

Fimóza môže poukazovať aj na rakovinu penisu, ktorá bola v minulosti zriedkavá, no momentálne je na vzostupe najmä u mužov, ktorí sa nevenujú dostatočnej hygiene.

Rovnako sa obriezkou môžu riešiť časté zápaly predkožkového vaku. V tomto prípade je to riešenie síce pomerne radikálne, ale účinné.

Obriezka, pohlavné choroby a rakovina penisu.

Po odstránení predkožky má obrezaný muž asi o 50% nižšie riziko, že počas života dostane rakovinu penisu. Dôvod je prostý- lepšia hygiena a nižšie riziko prenosu onkogénnych typov HPV počas pohlavného styku.

Taktiež je významne nižšia pravdepodobnosť nakazenia sa inou pohlavnou resp. sexuálne prenosnou chorobou- syfilis, kvapavka, kvasinková infekcia, chlamýdie a ďalšími počas intímneho kontaktu.

Obriezka a jej vplyv na ženu

Tento chirurgický zákrok je priaznivým aj pre ženu. Muž nemá na penise kožné záhyby, kde by mohli byť choroboplodné baktérie, plesne, či vírusy, čím sa znižuje riziko ženských infekcií prenosných pohlavným stykom. Dlhodobé skúsenosti a výskumy tiež ukazujú znížený výskyt rakoviny krčku maternice u žien obrezaných mužov.

Dôvody proti obriezke

Záporných stránok obriezky nie je veľa, ale predsa len sa môžu vyskytnúť. Rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri obriezke môže dôjsť ku krvácaniu, infekcii, či zvýšenej bolestivosti. Niektorí muži uvádzajú zníženú citlivosť na špičke penisu a teda menšie sexuálne potešenie, no drvivá väčšina si naopak tento nový stav veľmi pochvaľujú, keďže dochádza k výraznejšej stimulácii obnaženého žaluďa počas intímneho styku.

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"
Cenník
Urológia vyšetrenia a zákroky  cena
Urologické vyšetrenia  
Vyšetrenie / konzultácia  30€
Kontrola po vyšetrení 15€
Sonografické vyšetrenie 25€
Spermiogram 20€
Potrebné laboratórne vyšetrenia (robia sa len pri niektorých indikáciách) 20€ - 60€
FSWT ošetrenie fokusovanou rázovou vlnou STORZ  
Erektilná dysfunkcia (balík 6 ošetrení) 900€
Zakrivenie penisu IPP (balík 4 ošetrení) 600€
Chronická bolesť panvového dna  CPPS (balík 4 ošetrení) 600€
Urologické zákroky  
Vazektómia (zneplodnenie) 380€
Cirkumcízia (obriezka) 330€
Frenulotomia (operácia uzdičky) 160€
Kontrola po zákroku v cene zákroku
* v cene vyšetrenia je objednanie na konkrétny čas    
OC DAPA
Prielohy 8430
010 07 Žilina - Solinky


urolog@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. PETER BLAŠKO urológ špecialista

Som atestovaný lekár so špecializáciou urológ. Po skončení Lekárskej Fakulty UK v Bratislave v máji 2003 som nastúpil na Urologické oddelenie FNsP Trenčín a neskôr do FNsP Žilina. Počas mojej 17 ročnej urologickej praxe sa zúčastňujem domácich aj zahraničných kongresov a stáží v rámci Európskej Urologickej Asociácie. Pravidelne vykonávam urologické operácie aj komplikovanejšie endoskopické a perkutánne výkony. Okrem urológie sa venujem aj andrológii (problematike starnúceho muža) a oblasti reprodukčnej medicíny.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.urologicka-klinika.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / Nov 09 2021
Uzdička (frenulum) je kožná riasa, ktorá spája predkožku so žaluďom. Sústreďuje sa v nej veľké množstvo ner...
článok / Nov 04 2020
Ťažkosti s erekciou trápia celosvetovo milióny mužov. Už dávno neplatí, že postihujú len staršie ročníky, v...
článok / Júl 30 2020
Téma erektilnej dysfunkcie býva v spoločnosti tabu, pričom celosvetovo trápi milióny mužov v rôznom veku. N...